A hiszteroszkópia (HSC, HSK) azaz a méhtükrözés, egy minimál invaziv (MIS) nőgyógyászati endoszkópos műtét. Nemzetközi kongresszusok külön szekcióját képezi, egy mára kiforrt és elterjedt vizsgáló módszer. A hüvelyen keresztül az eszközt a méhszájba vezetve, folyadék áramoltatás mellett először a hüvelyfalak (vaginoszkópia) majd a méhnyak csatorna, a méh ürege, valamint a petevezetékek méh üregéből induló szájadéka vizsgálható nagyításban, mint diagnosztikus eljárás.
A „klasszikus” operatív hiszteroszkópia, a megtalált eltérések műtéti megoldását jelenti. Az operatív hiszteroszkópia altatásban, műtéti kivizsgálást, laboratóriumi vizsgálatokat követően Kórházban /Magánkórházban /Klinikán egynapos bentfekvés alkalmával történik.
Az operatív hiszteroszkópia során a méhnyálkahártya (endometrium) célzott mintavétele, méhűri polypus, a méh üregébe domborodó, vagy ott elhelyezkedő mióma göb, a méh korrigálható fejlődési rendellenességei, méhűri összenövések eltávolítása illetve megoldása történik. A Kórházban / Magánkórházban / Klinikán végzett műtét során a méhnyak fokozatos tágítása az endoszkópos eszköz méh üregébe történő bevezetéséhez szükséges.
Miben különbözik a kórházban / klinikán végzett beavatkozástól az ambuláns hiszteroszkópia?
Az ambuláns méhtükrözés a vizsgáló endoszkópos eszköz kis átmérője miatt nem igényel altatást. Rendelőnkben a legmagasabb minőségű Storz Bettocchi® 4,2 mm-es hiszteroszkóppal végezzük a beavatkozást, melynek átmerője miatt az esetek döntő többségében nem szükséges a méhnyak csatorna tágítása sem, enélkül is bevezethető. A beavatkozás fájdalommentes, annyi kellemetlenséggel jár, mint egy méhűri fogamzásgátló spirál felhelyezése. Az ambuláns hiszteroszkópiát előzetes Ultrahang vizsgálatot követően, valamint az esetleges hüvelyi- és méhnyak fertőzések kizárása után végezzük, hogy a felszálló fertőzéseket, kismedencei gyulladást megelőzzük, a menzesz utáni napokban.
Az ambuláns „office” hiszteroszkópia során rendelőnkben háromdimenziós (3D) hüvelyi és hasi Ultrahang vizsgálattal látott eltérések további, pontosabb endoszkópos vizsgálata lehetséges. Az ambuláns hiszteroszkópia során az endoszkóp automatikusan vezérelt állítható, alacsony nyomással steril élettani sóoldattal tölti fel a méh üregét, melyek így az endoszkóphoz csatlakoztatott monitoron felnagyítva részletesen vizsgálhatóak. Az ambuláns méhtükrözés során a látott méhüregi eltérésből (pl. polypusok, rendellenes méhűri vérzések hátterében álló nyálkahártya burjánzások, mióma) az endoszkóp munkacsatornájába vezethető biopsziás mintavevő eszközzel szövettani mintavétel végezhető szövettani vizsgálathoz, melynek eredménye a további beavatkozásokat meghatározhatja.
Az ambuláns hiszteroszkópia (ambuláns HSK) leggyakoribb indikációi:
- Meddőségi kivizsgálás részeként (vetélések háttere)
- Onkológiai kivizsgálás részeként
- Ultrahangvizsgálattal igazolt méhűri vagy a nyakcsatornában elhelyezkedő polip
- Rendellenes méhűri vérzés oka (mióma, tumor)
- 3D Ultrahangvizsgálattal igazolt méh fejlődési rendellenességek pontosabb megítélése
- Krónikus gyulladás (endometritis) igazolása
- Ultrahang vizsgálattal gyanított méhűri összenövés a mellső és hátsó méhfal között (synechia)
- Méhen belüli fogamzásgátló spirál eltávolításának sikertelensége.
- Petevezetékek átjárhatóságának vizsgálata
Az ambuláns méhtükrözés lépései:
- Miután a páciens kényelmesen elhelyezkedett a vizsgálóasztalon (mint egy átlagos nőgyógyászati vizsgálat során lábait a lábtartóba helyezve) a szeméremtest fertőtlenítésére kerül sor, majd
- a hüvely és a méhnyak alapos fertőtlenítése történik, amit nyálkahártya fertőtlenítő szerrel végzünk.
- Ezt követően a hiszteroszkópos eszközt a hüvelyen keresztül óvatosan a méhszájba, majd a méh üregébe vezetve folyadék (steril élettani sóoldat) feltöltés mellett az endoszkóp optikája segítségével képernyőn keresztül nagy nagyításban vizsgálható: a hüvelyfal, a méhnyak csatorna, a méh ürege, valamint a petevezetékek méh üregéből induló szájadéka. Az ambuláns HSC során az endoszkóp automatikusan vezérelt alacsony nyomással steril élettani sóoldattal tölti fel a méhnyak csatornát és a méh üregét a megfelelő képalkotás és az eszköz kíméletes alkalmazhatósága céljából. Az endoszkópon bejutó steril folyadék a méhszájon és a hüvelyen keresztül távozik, nem marad a szervezetben. A HSC során a látott méhüregi eltérésből (pl. polypusok, rendellenes méhűri vérzések hátterében álló nyálkahártya eltérések) az endoszkópba vezethető biopsiás eszközzel fájdalommentesen szövettani mintavétel végezhető szövettani vizsgálathoz, melynek eredménye a további beavatkozást meghatározhatja. Miómák, méhűri sövények megoldása rezektoszkóppal, hasonló módszerrel történik. Az endoszkóp felvezetése fájdalmatlanul, hüvelytükör alkalmazása nélkül (No Touch) történik, enyhe diszkomfort érzettel társul, egy méhen belüli fogamzásgátló spirál felhelyezéséhez hasonlítható. Az ambuláns HSC beavatkozás végén az endoszkópot eltávolítjuk, az eszköz eltávolítása fájdalmatlan. Az ambuláns HSC után kontroll hüvelyi Ultrahangvizsgálat következik.
A vizsgálat ambulanter (azaz járóbeteg ellátásként) végezhető, altatás nem szükséges!
Az ambuláns méhtükrözés esetleges szövődményei
Az ambuláns HSK ritka szövődménye lehet a beavatkozás utáni vérzés és kismedencei gyulladás. Tekintettel arra, hogy az endoszkóp bevezetését a monitoron követjük, így a méhfal esetleges sérülése rendkívül ritkán fordulhat elő.
Milyen mikrobiológiai teszteket kérünk/végzünk a beavatkozás elvégzése előtt a szövődmények kockázatának minimalizálása céljából?
Az ambuláns HSK elvégzése csak egy hónapon belüli negatív hüvelyváladék kenet (normál hüvelyflóra) lelete birtokában javasolt, egy éven belüli negatív méhnyak szűrés lelettel.
Mind a tenyésztéses vizsgálat mind pedig a rákszűrés rendelőnkben elérhető.
Hogyan tud időpontot egyeztetni?
A beavatkozás optimális ideje a menses elmúlása után 2-5 napon belül van, ezért a vizsgálatra a menses alkalmával jelentkezzen. Tehát számítsa ki előre, hogy mikor lesz a menses elmúlása után 2-5 napon belül. Amennyiben úgy adódik szombaton is van lehetőség a vizsgálat elvégzésére. Időpontot foglalni honlapunkon online vagy telefonon (+ 36 30 309 55 70), illetve a www.foglaljorvos.hu felületén keresztül lehetséges.
Teendők az ambuláns HSK végzésének napján és az adott menstruációs ciklusban
A vizsgálatra a megbeszélt időpont előtt 15 perccel lehetőség szerint egy kísérővel jelentkezzen! A 15 perc a páciens tájékoztató elolvasásához, beleegyező nyilatkozat aláírásához szükséges. Célszerű a vizsgálat előtt 2 órával, majd fél órával 1-1 tabletta Apranax dolo (220mg) fájdalomcsillapító tablettát bevenni, a vizsgálatkor alkalmazott steril folyadék méh üregébe történő bejuttatásakor, illetve az azt követően fellépő enyhe alhasi fájdalom mérséklése céljából. Amennyiben a fent javasolt gyógyszerre allergiás, úgy egyéb non-steroid gyulladásgátló vagy egyéb fájdalomcsillapító alkalmazása javasolt, mint például Diclofenac. Amennyiben bizonytalan abban, hogy milyen típusú gyógyszert szedhet, azt kérjük jelezze és segítünk a megfelelő fájdalomcsillapító kiválasztásában.